Mine SEVEN Almanca
YABANCI DİL SEÇİMİ VE İKİNCİ YABANCI DİL OLARAK ALMANCA
10.10.2018

       Yabancı dilin çok önemli olduğu günümüzde özellikle çocuklarda yabancı dil eğitimine ağırlık veriliyor. Çok küçük yaştan itibaren dil öğrenmeye başlayan çoçuklar uygun ortam ve yöntemle birden fazla yabancı dil öğrenebilir. Günümüzde bir çok kişi yabancı dil eğitimine küçük denilebilecek yaşta başlamakta, çoğu zaman bir tercih imkanı verilmemekte çevresi, okul ve ailesi tarafından yapılan yönlendirme ile yabancı dil seçimi yapılmaktadır.

        Tüm dünya ülkelerinde öğrenilmesi zorunlu olan ilk dil İngilizce olmaktadır. Günümüz koşullarında sadece İngilizce’nin öğrenilmesi yeterli olmamaktadır. Bu nedenle ikinci yabancı dil kavramı ortaya çıkmakta ve her geçen gün ikinci yabancı bir dil bilmenin önemi artmaktadır. İkinci yabancı dil seçimi Ülkeden ülkeye büyük farklılıklar göstermekte ve bu yüzden kişinin yaşadığı ülke şartları yabancı dil seçiminde büyük rol oynamaktadır. Dil seçiminde ülkenin ekonomik, politik, siyasi vb. gibi durumlarının etkili olması ve her geçen gün ülkede farklılık göstermesi nedeniyle öğrenilecek yabancı dilde değişikliğe yol açabilir.

       Türkiye açısından bakıldığında da durumun böyle olduğu görülmektedir. Dil ediniminde kişinin hayat planı en önemli belirleyici etmendir. Yaşanması planlanan ülke ve yapılacak iş dil seçimini belirlemektedir.

       Ülkemizde öğrenilen ikinci yabancı dillerin başında Almanca görülmektedir. Ülkemizde Almanca’nın tarihsel süreçteki iki ülkenin ilişkileri nedeniyle popüler olduğunu söyleyebiliriz. Almanya’da yaşayan Türk nüfusu, ekonomik işbirlikleri, turizm verileri, Almanlar’ın bilim ve sanattaki ilerlemeleri gibi birçok neden Türk öğrencilerini Almanca öğrenmeye teşvik etmektedir. İngilizce ön bilgisinin olunması Almanca öğrenirken büyük avantaj sağlamaktadır. Bununla birlikte küçük yaşta Almanca eğitimi veren özel okullar ve öğrencilerin büyük ilgi göstermesi dil ediniminde umut vaat edici olmuştur.  İkinci  Yabancı Dil seçimi yaparken şunu unutmayalım çoçuklar o dersi olacak olanlardır ve onların tercihlerde etkin olması kesinlikle çok önemlidir.

       Özellikle İkinci Yabancı Dil seçimi yaparken kişiler öğrenecekleri dil ile ilgili araştırma yapmalıdırlar. Hem çocuklar  hem de yetişkinler için önerim bir uzmana danışmaları, en azından birer şarkı dinleyin, bir kısa film izleyin, birkaç cümle, ifade öğrenmeye çalışın. Aslında kısacası o dilin ve kültürün sizin karakteriniz ile ve  profesyonel beklentileriniz ile ne kadar uyuştuğunu belirleyin ve diğer taraftan dünya ile entegre olup olmadığına bakın. Doğru kararı verip onun ardından  gitmelisiniz.

       Çakmak Koleji’nde üçüncü sınıftan itibaren İkinci Yabancı Dil olarak Almanca dersleri verilmektedir. Dil ediniminin faydalı olabilmesi için öğrencilere küçük yaşlarda yabancı dili sevdirmeyi hedefliyoruz. Bu nedenle dil öğrenimde dikkat ettiğimiz bazi hususlar vardır:

  1. Oldukça kısıtlı olan ders saatlerini daha etkili kullanmaya dikkat etmek,
  2. İkinci yabancı dili öğrenmede etkili olacak ve isteği arttıracak materyaller kullanmak,
  3. Öğrenme ve öğretmeyi hızlandırmaya yarayacak yöntemler belirlemek,
  4. Ders içeriği hazırlanırken öğrencinin isteği ve ilgisini dikatte almaktır.